Telefon
WhatsApp
Üzümlü Belediyesinden Genç İstihdamına Destek
boem22

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında onaylanan ve Üzümlü Belediyesi tarafından uygulanacak 2 projenin destek sözleşmesi Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı ve KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven arasında imzalandı.

GENÇ İSTİHDAMINA YÖNELİK YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Sosyal açıdan dezavantajlı kesimlerin topluma entegresini ve refahını önceleyen, genç ve kadın istihdamına katkı sağlayacak ve toplam bütçesi yaklaşık 6,5 milyon lira olan 2 projeye KUDAKA tarafından 4,1 milyon lira hibe desteği sağlanacaktır.

2022 Yılı SOGEP kapsamında destek almaya hak kazanan “Girişimci Kadınlar Seracılıkta Üretecek Kazanacak Tüm Üzümlü Kalkınacak” isimli proje ile kurulacak olan 2.000 m2 serada kesme çiçekçilik, fide yetiştiriciliği ve sebze-meyve üretimi yapılacak ve bu alanda eğitimler verilecektir. Proje kapsamında eğitim ve üretim için gerekli makine ekipman temini sağlanacaktır. Verilen eğitimler neticesinde 5 kadının seracılık alanında kendi işini kurması öngörülürken, 20 kadının da istihdam edilmesi hedeflenmektedir.

Aynı zamanda ilçede yaşayan Ahıska Türklerinin toplumsal entegrasyon sürecine katkı sunmak amacıyla belediyeye ait 3.000 m2‘lik arazi kullanılacaktır. Serada üretilecek ürünlerin ilçede faaliyet gösteren meyve kurutma tesisini beslemesi, bu tesisin de proje kapsamında kurulan serada üretilen ürünlerin satışına destek olması ve oluşturulan birliktelik sayesinde topyekün bir kalkınma hamlesi planlanmaktadır.

“Kumumuz Yol Olsun” isimli projeyle Üzümlü ilçesinde kilit parke/bordür üretim tesisi kurulması planlanmaktadır. Proje kapsamında ilçede altyapı yenileme ihtiyacının karşılanması ve maliyetlerin düşürülmesi sağlanacaktır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte ilçenin 80 km yol yenileme çalışmalarında ihtiyaç duyulan yapı elemanları da tesisten karşılanacaktır.

Kalkınma Ajanslarının 2022 yılı için belirlediği “Genç istihdamı” teması çerçevesinde uygulanacak iki projede 20’si kadın olmak üzere toplam 25 kişi istihdam edilecektir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!