Telefon
WhatsApp
GETAT Ünitesinde Hacamat, Sülük ve Ozon Tedavisi
boem22

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesi, pandemi döneminde ara verdiği hizmetlere pandemi sonrası yeniden başladı. GETAT ünitesinde vatandaşlara yüzyıllar önce uygulanan hacamat ve sülük tedavisinin yanı sıra ozon terapi de uygulanıyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Geleneksel Tamamlayıcı Tıp (GETAT) üniteleri açılarak hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar tarafından rağbet görmeye başlayan GETAT ünitelerinde geleneksel tedavi yöntemlerini vatandaşlara denetlenebilir, sertifikalı uzman hekimlerce hijyen kurallarına ve tedavi protokollerine riayet edilerek uygulanıyor. Geleneksel yöntemlere tedavi olmak isteyen vatandaşlar hastane ile görüşerek ozon terapi (majör ozon, minör ozon, bölgesel ozon), hacamat ve sülük tedavisi (hirudoterapi) gibi hizmetlerden faydalanıyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Necati Bulut, ozon tedavisi yaparken, sülük ve hacamat tedavisi ise Dr. Öğretim Üyesi Ersan Gürsoy, tarafından yapılıyor.

Fransa’da ikamet eden Erzincanlı Güler Koçer; “El ağrısı, sırt ağrısı ve eklem ağrısı için geldim. Erzincanlıyım. Fransa’da yaşıyorum. Buraya ozon yaptırmaya geldim. Benim erkek kardeşim de İstanbul ve İzmir’de olmuş. Söylediler. Önerdiler. Bende geldim. Memnunum. Bununla 4’üncü seansım. Ağrılarımda azalma var. Ağrısı olanlara tavsiye ediyorum” dedi.

Hacamat ve sülük tedavisi uygulayan Dr. Öğretim üyesi Ersan Gürsoy; “Milattan öncesi çağlara dayanan eski bir tedavi. Burada bunu daha steril şartlarda hastane ortamında özel seçilmiş sülüklerle yapıyoruz. Yine bakanlık onaylı çiftliklerde üretilmiş sülükler kullanıyoruz burada. Burada yaptığımız genellikle ağrı olan bölgeye sülüklerimizi uyguluyoruz. Kendisinin tutmasını bekliyoruz. Ama kendisi tutmazsa ufak bir uyarı veriyoruz. O zaman bizim verdiğimiz bölgeye tutuyor. İlk 15 dakika buraya yaklaşık 108 tane enzim veriyor. Verdiği enzimler daha çok kan sulandırıcı, ağrı kesici o bölgede ki semtomasyonu azaltıcı enzimler. Aslında emdiği kandan ziyade oraya verdiği enzimlerle şifa sağlıyor. Çok kan emdi çok başarılı tedavi değil aslında. Ortalama 40-45 dakika sürüyor işlem. 40-45 dakika sonunda yine burayı uygun şeklide dezenfekte edip kapatıyoruz. Hastayı ortalama ayda bir iki kere hastanın şikayetine göre biraz daha düzene binince 6 ayda bir çağırıyoruz. Buna göre düzgün bir tedavi planlıyoruz. Genellikle 10 kiloya bir tane olacak şekilde kupa uyguluyoruz hastamıza. Bu yaş kupa dediğimiz kupa. Yani kan alınarak yapılan işlem. Bir de daha yaşlı ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda kuru kupa işlemi var. Onda kan almıyoruz. Aslında kupa tedavisi bakıldığında yine milattan önceki çağlara kadar ulaşan eski Mısır’da, Çin’de uygulanan bir tedavi. Bizim halkımız bunu hem tedavi hem de sünnet olduğu için de yaptırıyorlar. Biz de hastanemiz de sünnet günlerine dikkat ediyoruz. O şekilde yapıyoruz. Özellikle Çarşamba, Cuma günleri yapmamaya gayret gösteriyoruz. Pazartesi günleri de zorda kalmadıkça yapmıyoruz. Özellikle ayın ikinci yarısında Salı, Perşembe günleri yapıyoruz. Burada şifası çok kan gelmesinde değil. Bazen görüntü olsun diye burayı çok çekiyorlar. Ya da çok derin çizikler atıyorlar. Bu ilerleyen dönem de enfeksiyon oluşmasına neden olabiliyor. Deride iz kalmasına neden olabiliyor. Burada standart bir işlem yapıp ne kadar kan geldiğine bakıyoruz. Hastaya belli başlı önerilerimiz oluyor. Özellikle iki üç gün öncesinden hayvansal gıdaları kesmesini öneriyoruz. Buraya geldiğinde hafif bir açlık istiyoruz. Bunlar işlemin etkisini artırıyor. Yine hastanın şikayetine göre ortalama önce haftada bir başlayıp 6-7 seanstan sonra 6 ayda bir veya yılda bire döndürüyoruz. Sünnet olarak yaptıran hastalarımız da genellikle 6 ayda veya yılda bir şikayeti olmasa bile yaptırıyor. Her hangi bir şikayetiniz olmasa bile hacamat tedavisinden sonra genelde böyle bir rahatlama hali, ağrılarda azalma oluşuyor. Hastalarımızda sadece bunun için yaptıranlarda var” dedi. 

Hacamat tedavisi olan Ömer Yeniçeri, “Erzincan üniversitesinde çalışıyorum. Dizlerimde menüsküs yırtığından dolayı ağrı oluyor. Bu ağrıdan dolayı daha önce arkadaşlardan, çevreden duyduklarımıza dayanarak hocamız ile tanıştık. Hocamız da sağ olsun yardımcı oldu. Deneyelim dedik. İlk defa deniyorum. İnşallah şifasını bulacağız”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başhekim Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, "Bildiğiniz üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları merkezimizde farklı teorilerden oluşan tıp, tedavi ve tanı uygulama merkezi burası. Burada şuan iki ekibimiz görev alıyor. Bu iki ekibimiz ile birlikte ozon tedavisi, hacamat ve sülük tedavisi uyguluyoruz. Ozon terapi yaklaşık 10 seans sürüyor. Hacamat ve sülük tedavileri ise hocalarımızın planlamaları doğrultusunda gerçekleşiyor. Gerek ozon tedavisi gerek hacamat ve sülük tedavilerini hijyenik ortam ve koşullarda, işin ehli hocalarımız ve sağlık personelimiz ile hastalarımıza sunuyoruz” dedi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!