Telefon
WhatsApp
Erzincan'da Yerli Covid-19 aşısı 'TURKOVAC' Faz-3 Çalışması Başladı
boem22

Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmaları Erzincan’da da yapılması için çalışmalar başladı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde oluşturulan aşı alanlarında TURKOVAC aşısı yapılmaya başlanıldı.  

Erzincan'da yerli Covid-19 aşısı 'TURKOVAC' için Faz-3 çalışması başladı.

Erzincan'da Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde TURKOVAC Faz- 3 çalışması başladı.

Erzincan'da Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başlayan TURKOVAC Faz- 3 çalışmasıyla ilgili Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, “Salgın hala devam ediyor. Bu salgından çıkışın tek çaresi de aşı gibi duruyor. Aşılar, biliyorsunuz tüm dünyada sürüyor. Bizde de artık yerli aşı üretime geçecek Faz- 3 çalışması yapılmaya başlanacak. Yerli aşının Faz- 3 çalışmasını yapacak merkezlerden biri de biziz. Faz- 3 çalışmasını hızlıca yaptıktan sonra insanlar aşılanacak ve yerli aşı seri üretime geçecektir. Bu TURKOVAC aşımız şimdiden hayırlı olsun. Ön aşamaları; Faz- 0, Faz- 1 ve Faz- 2 güvenlik aşamalarından geçti. Şimdi daha geniş katılımlı uygulama ile birlikte, yaklaşık 110 aşı uygulayacağız burada. Karşılaştırmalı aşı çalışması yapıldıktan sonra seri üretimle birlikte, muhtemelen bu aşı devam edecek. Hastalığın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Belki de grip aşısı gibi tekrar tekrar uygulanacak bir aşı. O yüzden yerli aşının daha sonra ki aşamaları da düşünülerek, hızlı bir şekilde kullanıma girmesi önem arz ediyor. Bu açıdan bütün vatandaşlarımıza başvuru yapmalarını öneriyoruz” dedi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Orhan Çimen, ise, “Yaşanan pandemi süreci gösterdi ki yerli ve milli olmak her alanda olduğu gibi salgında da gerekli. Halkımızdan Faz- 3 çalışmasına destek bekliyoruz” dedi

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, TURKOVAC Faz-3 çalışmaları ile ilgili açıklamasında; “Sağlık Bakanımızın açıkladığı üzere, yerli ve milli aşımız TURKOVAC'ın Faz- 3 çalışmasına bugün itibariyle başlamış bulunuyoruz. Türkiye'de ki seçilen 41 merkezden bir tanesi de ilimizde ki Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Burada gönüllülük esasına dayalı bir şekilde belli kriterlerde ki, bu kriterler; 18-59 yaş arasında 2 tane Sinovac aşısını olmuş ve üzerinden 3 ay geçmiş, Covid geçirmemiş hastaların gönüllülük esaslı bize başvurmalarını bekliyoruz. Faz- 3 çalışması olarak bu kriterleri sağlayan hastalarımıza TURKOVAC aşısı yapılacak. Çok büyük umutlarla beklediğimiz yerli ve milli aşımız, bu aşıyı burada uygulamaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Halkımızın desteğini bekliyoruz. Bu süreçten çıkışımızın aşı olduğunu hep belirttik. İnşallah TURKOVAC ile kendi milli aşımızla bu süreci başarıyla yeneceğimizden eminim dedi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!