Telefon
WhatsApp
Anagold Madencilik Kapılarını Basın Mensuplarına Açtı
boem22

Erzincan'ın İliç ilçesinde çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından para cezası uygulanıp, faaliyeti durdurulan Anagold Madencilik, Türkiye ve uluslararası mevzuatlar ve standartlar çerçevesinde gerekli iyileştirme girişimlerini tamamlayarak yeniden faaliyete geçti. 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlayan firma faaliyete başlamasının ardından kapılarını Erzincan’da faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcilerine açarak yaşanan olay ve sonrası ile ilgili sunum yaptı.

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Madeni, ilgili Bakanlıklar ve Kamu Kurumları tarafından belirlenen gerekli iyileştirme girişimlerini tamamladığına dair Bakanlıktan resmi onay aldı.

Çöpler Madeni’nde 21 Haziran 2022 tarihinde yaşanan olay nedeniyle ara verilen üretim, Bakanlık ve Kamu Kurumlarının onayı ile birlikte22 Eylül 2022 tarihi itibariyle tekrar başladı.

Cevher İşleme Tesisi Müdürü Koray Şimşek; “21 Haziran gecesi yığın liç tesisimizde yaşanan bir boru flanş kaçağı nedeniyle bir döküntü meydana geldi. Bu döküntünün ardından yaklaşık 20 metreküp bir solüsyon, 8 kilogram siyanür içeren bir solüsyon yığın liç tesisinin mebran ile kaplanmış alanının dışarısına çıktı. Bu alanda bizim yol olarak kullandığımız bir maden içi erişim yoluna bir döküntü yaşandı. Bu döküntünün ardından ekiplerimiz hemen devreye girerek döküntü yaşanan alanda ki malzemeyi sıyırdı ve yığın liç yine mebranla kaplanmış alan içine götürüp orada depoladık bu malzemeyi. Ardında da oluşabilecek siyanür kirlenmelerinin önüne alana sodium hypochlorite ile müdahale ettik. Bu müdahalenin ardından hemen Çevre Bakanlığına bilgi verdik olayın yaşandığına dair. Ardından çevre bakanlığı gelip yerinde incelemeler ve tetkikler yaptı ve olası bir kirlenmenin boyutunu inceledi. Bunun ardından da bizlere yapılması için iyileştirme listesi tebliğ ettiler. Bu iyileştirme listesini en kısa sürede tamamladık. Bu kapsamda da yığın liçin etrafında ki seddelerin kontrolü yapıldı. Yığın içine solüsyon ileten boru hatlarının flanş kontrolleri, boru kontrolleri hepsi tamamlandı. Ardından kaçak sistemi için hali hazırda ki sisteme çok teknolojik geliştirmelerde bulunduk. Gerek sensörler olsun gerekse basınç ölçerler olsun. Ardında da olası büyük bir yağışı karşılamak üzere ilgili rampanın havzasına 2 bin 100 metreküplük bir havuz yaptık ve bu havuzda da oluşabilecek her hangi bir yağmur suyu için gerekli aksiyonları yaptık. / Bu yaşanan döküntü sonrası Çevre Bakanlığının yetkilileri ve bizler tarafından da yapılan tespitlerde ilgili derenin yani iddiaların gerçekleştiği Sabırlı deresinin kuru olduğu hem bizler hem de bakanlık yetkilileri tarafından tespit edildi. Her ihtimale karşı yine dere üzerinden ilgili numuneler alındı. Bu numunelerde her hangi bir karışma olmadığı tespit edildi. Dolayısıyla iddiaların tersine Fırat Nehrine her hangi bir siyanür karışması söz konusu olmadığı hem bakanlık hem bizim tarafımızdan teyit edilmiş oldu. İlgili çalışmaları yaptıktan sonra 88 gün sonra tekrardan güvenli bir şekilde üretim faaliyetlerimize kaldığımız yerden başladık” dedi.     

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!