Telefon
WhatsApp
18.57'de
boem22
İçişleri Bakanlığı koordinesinde Türkiye genelinde ilk kez uygulanan ve eş zamanlı olarak Erzincan'da da yapılan "çök-kapan-tutun" tatbikatı saat 18.57 itibariyle gerçekleştirildi.
 
Erzincan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü binasında da gerçekleştirilen tatbikata Vali Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, AFAD İl Müdürü Kadir Çelik, il protokolü STK'lar ve arama kurtarma ekipleri katıldı.  
 
Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57'de cep telefonlarına gönderilen "Uyarı Bildirimi" ile Vali Mehmet Makas ile birlikte tatbikata katılanlar da "çök-kapan-tutun" depren anı tatbikatını yaptı.
 
AFAD binası içinde gerçekleştirilen çök-kapan-tutun tatbikatının ardından bina önünde devam eden programda, AFAD İl Müdürü Kadir Çelik ve Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun birer konuşma yaparak deprem için alınan tedbirlerin taşıdığı hayati öneme vurgu yaptılar. 
 
Son olarak konuşan Vali Mehmet Makas, tatbikata katılan tüm kurumlara, STK'lara ve ekiplere teşekkür etti. 2020 yılı itibariyle afet bilincini artırmak adına önemli çalışmaların yapıldığını belirten Sayın Valimiz, "Afet eğitim yılında ilimizde 219 bin vatandaşımıza ulaşılarak, bilinçlendirme faaliyetlerinin yapıldı. Afet tatbikat yılı kapsamında da ilimizde 340 tatbikat yaparak 140 bin vatandaşımıza ulaştık. Depremlerden dolayı büyük acılar yaşamış olan ilimizde binlerce vatandaşımız depremlerde şehadete ulaştı. Vatandaşlarımızın afetler konusunda yapılan  bilinçlendirme çalışmalarına destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Erzincan İl Müftüsü Burhan Çakır tarafından depremde hayatını kaybedenler için dua edildi.
 
Daha sonra Vali Mehmet Makas ve beraberindekiler, tatbikat kapsamında AFAD il binası bahçesinde, afetlerde kullanılan ekipmanların ve araçların sergilendiği stantları gezerek, hazırlıklar hakkında yetkililerden bilgiler aldılar.
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!